Bel Fıtığı Avcılar

Bel fıtığı Avcılar, bel bölgesindeki omurların yıpranması ve buna bağlı olarak bölgedeki sinir dokularının zarar görmesi ile karakterize olan bel fıtığını tedavi etmek için yapılan uygulamalardır. Omurga, kafatası ile kuyruk sokumu arasında kalan bölgedir. Bu bölge omur adı verilen kemik parçalarından meydana gelir. Birbirleri ile bağlantılı olan omur kemiklerinin arasında ise sinir demetleri bulunur. Bu sinir demetleri beyin ile uzuvlar ve organlar arasında iletişim hattı oluştururlar. Böylece birey bedenini kontrol edebilir. Bel bölgesinde bulunan omurlar zaman içerisinde yıpranabilirler. Bu yıpranma özellikle de omurlar arasında bulunan kıkırdak dokularda gerçekleşir.

Bu yıpranmanın bir etkisi olarak da omurlar kayabilir, ideal konumlarını kaybederek sinir demetlerinin sıkışmasına yol açabilirler. Bel fıtığı olarak bilinen bu hastalık, bireyin ciddi ağrılar deneyimlemesine, hareket zorluğu çekmesine ve çeşitli sağlık riskleri ile karşı karşıya kalmasına yol açabilir. Yazımızın devamında ‘’Bel fıtığı tedavisi ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Bel fıtığı ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Bel fıtığı tedavisi için hangi bölüme gidilir?’’ ve ‘’Bel fıtığı tedavi edilmezse ne olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Avcılar bel fıtığı tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Fatih Han Bölükbaşı ile iletişime geçebilirsiniz.

Bel Fıtığı Nedir?

Bel fıtığı, omurgayı meydana getiren disklerin yırtılması ve bölgedeki sinir dokularına zarar vermesi ile karakterize olan bir omurga hastalığıdır. Bel bölgesinde yer alan omur isimli kemikler, elastik bir yapıya sahip olan özel diskler ile birbirlerine bağlanırlar. Bu diskler zaman içerisinde, ilerleyen yaş ve fiziksel travma gibi etmenler ile zarar görebilir. Buna bağlı olarak da omurlar bölgedeki sinir dokularını sıkıştırmaya başlayabilir. Bel fıtığı olarak bilinen bu durum şiddetli bel ağrılarına, bacak ağrısına ve benzer şikayetlere yol açarak bireyin günlük yaşamını önemli ölçüde etkileyebilir.

Bel Fıtığı Avcılar Neden Olur?

Bel fıtığı nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Ağırlık kaldırma gerektiren bir işte çalışmak. Buna bağlı olarak omurların ve disklerin zaman içerisinde yıpranması.
 • Uzun süre aynı pozisyonda kalmak.
 • Düşme.
 • Aşırı kilolar.
 • Birden fazla gebelik ve doğum süreci geçirmiş olmak.
 • İlerleyen yaş.

Bel fıtığı nedenlerinden bazıları bu şekilde sıralanabilir.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığı belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Bel bölgesinde şiddetli ağrı.
 • Bacak ağrısı.
 • İktidarsızlık gibi cinsel işlev bozuklukları.
 • Kas güçsüzlüğü.
 • Çabuk yorulmak.
 • İdrar kaçırma gibi boşaltım sistemi sorunları.
 • Denge kaybı.
 • Oturmak ve yürümek gibi aktiviteler sırasında zorlanma, ağrı.
 • Hareket güçlüğü.

Bel fıtığı belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

Bel Fıtığı Avcılar İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Bel fıtığı olan hastalara veya bel fıtığından şüphelenen bireylere, kesin teşhisin sağlanabilmesi ve tedavinin erkenden gerçekleştirilebilmesi için bir beyin ve sinir cerrahi ile görüşmeleri tavsiye edilmektedir.

Bel Fıtığı Kendi Kendine Geçer Mi?

Bel fıtığı, kendiliğinden iyileşmesi mümkün olan bir hastalıktır. Ancak çoğu zaman bu rahatsızlık kendiliğinden geçtiğinde daha önce bahsetmiş olduğumuz şikayetler hasta için bir gündem haline gelmez. Eğer bahsi geçen belirtiler haftalardır deneyimleniyorsa bel fıtığına yol açan etmenlerin zamanla ortadan kalkmadığı anlaşılabilir. Bu durumda mutlaka bir beyin ve sinir cerrahına danışılmalıdır. Böylece tedavi ihtiyacı değerlendirilebilir.

Bel Fıtığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bel fıtığı, ilerleyen evrelerde fıtıklaşmış olan bölgenin sinirlere şiddetli bir biçimde baskı yapmasına neden olabilir. Buna bağlı olarak vücudun belli bölgelerinde his ve işlev kaybı meydana gelebilir. Hastalar günlük yaşamlarında çok basit aktiviteleri bile gerçekleştirmekte zorlanabilir, bu aktiviteler sırasında şiddetli ağrılar deneyimleyebilirler. Bu yüzden gerektiğinde ve önerildiğinde mutlaka bel fıtığı tedavisine başlanması gerekir.

Bel Fıtığı Patlaması Tehlikeli Mi?

Bazı bel fıtığı vakalarında disk hasarı ve disk kayması son derece şiddetlidir. Hatta disk parçalanabilir ve buna bağlı olarak bölgede ciddi hasarlar görülebilir. Bu gibi bir sorunla karşı karşıya kalan hastalar en küçük fiziksel aktivite sırasında bile son derece şiddetli ağrılar deneyimleyebilirler.

Bel Fıtığı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bel fıtığı tedavisi süresi, tedavinin hangi uygulama ile yapıldığına göre değişebilir. İlaç ve fizik tedavi ile tedavi edilen hafif bel fıtığı vakalarında tedavi süreci haftalarca sürebilir. Ameliyat ile gerçekleştirilen tedaviler ise genelde 40 ila 60 dakika içerisinde tamamlanır. Ameliyat süresi, ameliyatın açık olarak mı yoksa kapalı olarak mı yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. 

Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel fıtığı tedavisinde başvurulan pek çok farklı yöntem vardır. Bu yöntemler genellikle bel fıtığının şiddetine ve bireyin deneyimlediği şikayetlere özel olarak belirlenmektedir. Daha hafif vakalarda ilaç tedavisi ve fizik tedavi gibi uygulamalar tercih edilir. Böylece bel fıtığının ilerlemesi durdurulur. Şiddetli vakalarda ise cerrahi tedaviye başvurulur. Bel fıtığı ameliyatı olarak bilinen bu tedavi sırasında omurlara ve omurlar arasında bulunan disklere müdahale edilir. Anestezi altında ve steril koşullarda gerçekleşen bu operasyon sırasında hastalar ağrı hissi duymazlar. 

Bel Fıtığında Mikrocerrahi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mikrocerrahi ile bel fıtığı ameliyatı, bel fıtığı tedavilerinde kullanılan en başarılı, en güvenli ve en modern yöntemdir. Anestezi altında, steril koşullarda, ağrısız bir şekilde gerçekleştirilen bu operasyon sayesinde, büyük bir hassasiyet ile fıtığın gerçekleştiği bölgeye müdahale etmek mümkün olmaktadır. Operasyon sırasında cerrah, fıtığın bulunduğu cilt bölgesine boyutu 1 ila 1,5 cm arasında değişen, oldukça küçük bir kesi uygular. Daha sonra da özel mikrocerrahi teknikleri yardımı ile bölgedeki dokuları ayırır ve fıtığı boşaltır. Ameliyatın başında atılan kesinin dikilmesi ile birlikte mikrocerrahi ile bel fıtığı tedavisi tamamlanmış olur. Mikrocerrahi ile bel fıtığı ameliyatı sonrası iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Hastalar operasyonun gerçekleştiği gibi ayağa kalkabilirler. Bu yönüyle mikrocerrahi ameliyatları, açık ameliyatlara kıyasla son derece avantajlıdır.

Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Endoskopik bel fıtığı ameliyatı, bel fıtığı tedavilerinde son zamanlarda yaygın bir şekilde kullanılan, son derece modern ve avantajlı bir operasyondur. Bu operasyon sırasında cerrah, daha önceden belirlediği bölgeye 1 santimetreden bile küçük (7 milimetre civarında) kesi uygular. Daha sonra ise bu kesi yolu ile hedef bölgeye mikro kamera gibi araçlar iletir. Kameradan gelen anlık görüntüler ile bölgedeki fıtık dokusunu çıkarır. Böylece bel fıtığı, bel bölgesine, iyileşmesi zorlu olan geniş kesiler atılmadan tedavi edilmiş olur. Endoskopik bel fıtığı ameliyatı, aynı mikrocerrahi ameliyatında olduğu gibi hızlı bir iyileşme süreci vaat etmektedir. Hastalar operasyonun gerçekleştiği gün ayağa kalkabilmektedir.

Avcılar Bel Fıtığı Tedavisi Fiyatları

Avcılar bel fıtığı fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Fatih Han Bölükbaşı ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button