Omurilik Kanal Daralması Tedavisi İstanbul

Omurilik kanal daralması tedavisi İstanbul, lomber spinal kanalın ideal bir genişliğe sahip olabilmesi ve omurilik kanal daralmasına bağlı ortaya çıkan şikayetlerin giderilmesi amacıyla yapılan uygulamadır. Omurilik, omurgayı meydana getiren omur isimli kemiklerin arasında, yani spinal kanal içerisinde bulunur. Omurilik bünyesinde sinir demetleri barındırmaktadır. Bu sinir demetleri ise bağırsak hareketlerinden, bacakların kullanımına; boşaltım sisteminden dik durmaya kadar pek çok farklı alanda çeşitli görevlere sahiptirler. Omuriliği çevreleyen kemiklerdeki eklem bölgeleri ve kıkırdaklar zaman içerisinde kalınlaşabilir ve omurilik kanal daralması isimli rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu da omurilikteki sinir demetlerinin sıkışmasına, görevlerini ideal bir şekilde yerine getirememesine neden olur. Hastalar bu duruma bağlı olarak bacak ağrıları, dik durmakta zorlanma, idrar kaçırma ve sindirim sistemi sorunları deneyimleyebilirler. Bu yüzden omurilik kanal daralmasının ihmal edilmemesi ve en yakın zamanda bir beyin ve sinir cerrahı ile iletişime geçilmesi tavsiye edilir. Yazımızın devamında ‘’Omurilik kanal daralması tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Omurilik kanal daralması tedavisi için hangi doktora gidilmeli?’’, ‘’Omurilik kanal daralması kendiliğinden geçer mi?’’ ve ‘’Omurilik kanal daralması tedavi edilmezse ne olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul omurilik kanal daralması tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Fatih Han Bölükbaşı ile iletişime geçebilirsiniz.

Omurilik Kanal Daralması Nedir?

Omurilik kanal daralması, omurgayı meydana getiren kemiklerin ve eklemlerin daralması, buna bağlı olarak da bölgedeki sinir demetlerinin basınca maruz kalmasıdır. Omurilik kanal daralması nedeniyle hastalar bacaklarında güçsüzlük, uyuşma ve benzer belirtiler deneyimleyebilirler. Omurilik kanal daralması farklı omurga hastalıkları nedeniyle ortaya çıkabilir ve bireyin günlük yaşamını ciddi ölçüde etkileyebilir. Bu hastalıklar arasında en sık karşılaşılanı bel kaymasıdır. Bahsi geçen hastalık hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Bel Kayması Tedavisi isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

Omurilik Kanal Daralması Neden Olur?

Omurilik kanal daralması pek çok nedenden ortaya çıkabilir. Bununla birlikte genelde ilerleyen yaşlarda görülmektedir. 50’li yaşlarında olan bireylerde zaman içerisinde eklemlerde ve kemik dokularda yıpranma görülür. Bu yıpranmanın etkileri günden güne artış gösterebilir. Omurgadaki dokuların kalınlaşması ile birlikte omurilik kanalı daralır ve bölgedeki dokular sinirlerin üzerine baskı yapmaya başlar.

Omurilik Kanal Daralması Belirtileri Nelerdir?

Omurilik kanal daralması belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Sırt bölgesinde ağrı hissi.
  • Sırt bölgesinde hissizlik.
  • Bacaklarda ağrı ve güçsüzlük.
  • İdrar kaçırma gibi sorunlar.
  • Bağırsak hareketleri ile ilgili problemler ve benzer sindirim sistemi sorunları.
  • Bacaklarda aniden meydana gelen güçsüzlük ve his kaybı. Buna bağlı olarak ayakta kalmakta güçlük çekmek.

Lomber dar kanal belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

Omurilik Kanal Daralması Nasıl Teşhis Edilir?

Omurilik kanal daralması teşhisi sırasında farklı uygulamalara başvurulabilir. Doktor öncelikle hastanın şikayetlerini dinler. Daha sonra ise röntgen çekimleri, MR ve BT çekimleri ile kesin teşhisi gerçekleştirir. Çünkü yalnızca şikayetlere bakarak kesin bir teşhis koymak mümkün değildir. Bu yüzden omurilik kanal daralması belirtilerine sahip olan bireyler kesin teşhis için alanında uzman bir doktor ile görüşmelidir.

Omurilik Kanal Daralması Tehlikeli Mi?

Omurilik kanal daralması oldukça ciddi bir hastalıktır. İlerleyen dönemlerde bölgedeki dokulardaki hissizlik şikayeti artış gösterebilir ve hatta kalıcı hale gelebilir. Buna bağlı olarak hastalar bacaklarını ve sırtlarını kullanmakta zorluk çekebilirler. Hatta günlük yaşamlarında idrar kaçırma gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu yüzden omurilik kanal daralması tedavisi ihmal edilmemelidir.

Omurilik Kanal Daralması Bitkisel Tedavi Mümkün Mü?

Omurilik kanal daralması gibi omurga rahatsızlıkları son derece ciddi hastalıklardır. Dolayısıyla bu hastalıkların bitkisel tedavi kürleri ile veya benzer alternatif tedavi uygulamaları ile ortadan kaldırılmaları mümkün değildir. Bu gibi hastalıklar özel tanılama ve teşhis süreçleri gerektirirler. Ve ancak bu gibi hassas süreçlerin ardından, beyin ve sinir cerrahları gibi alanlarında uzman tıp doktorları tarafından tedavi edilebilirler.

Omurilik Kanal Daralması Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Omurilik kanal daralması tedavisi sırasında ilk olarak medikal uygulamalara başvurulur. Bu uygulamalar arasında çeşitli fizik tedavi uygulamaları, ilaç tedavileri, enjeksiyon uygulamaları ve benzer işlemler yer alır. Bu işlemler uzun süreli tedavilerdir. Bahsi geçen tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda ise cerrahi tedavi tercih edilir. Cerrahi tedavi ise genelde 1 saat kadar sürer.

Omurilik Kanal Daralması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Omurilik kanal daralması tedavisi sırasında farklı yöntemlere başvurulabilir. Bu yöntemlerin başında fizik tedavi ve ilaç uygulamaları gelir. Bahsi geçen yöntemler ile hafif omurilik kanal daralması vakaları tedavi edilebilir, hastanın yaşam kalitesi yeniden arttırılabilir. Ancak bazı hastalarda bu uygulamalar yeterli olmazlar. Şiddetli omurilik kanal daralması vakalarında cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Omurilik kanal daralması ameliyatı olarak bilinen bu operasyon, gelişmiş cihazlar ve teknikler kullanılarak beyin ve sinir cerrahları tarafından yapılır. 

İstanbul Omurilik Kanal Daralması Tedavisi Fiyatları

İstanbul omurilik kanal daralması tedavisi fiyatları ve lomber dar kanal tedavisi fiyatları gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Fatih Han Bölükbaşı ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button