Bel Kayması Tedavisi İstanbul

Bel kayması tedavisi İstanbul, omurların öne veya arkaya doğru kayması ile karakterize olan ve bireyin ciddi bel ağrıları deneyimlemesine yol açan bel kaymasının tedavi edilmesi amacıyla yapılan uygulamalardır. Bel bölgesi ve omurga hem sinir sistemimiz hem de hareket sistemimiz için son derece önemlidir. Bu bölge sayesinde eğilebilir, ayakta dik durabilir, uzuvlarımızı kontrol edebilir ve günlük işlerimizi kolayca yerine getirebiliriz. Bel bölgesinde ve omurgada meydana gelen doku hasarları ise bahsi geçen aktivitelerin tamamını olumsuz etkiler. Buna ek olarak da bel bölgesi ve çevresinde ciddi ağrılar deneyimlenmesine yol açar.

Bahsi geçen şikayetlere yol açan hastalıklar arasında en yaygınlarından biri de bel kaymasıdır. Bel kayması başlı başına ciddi bir omurga hastalığıdır, bununla birlikte ilerleyen dönemlerde omurilik kanal daralması gibi farklı hastalıklara da ön ayak oluşturabilmektedir. Bu yüzden bel kayması sorunu yaşayan bireylerin, en yakın zamanda bir beyin ve sinir cerrahı ile iletişime geçmesi tavsiye edilir. Yazımızın devamında ‘’Bel kayması tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Bel kayması tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Bel kayması tedavi edilmezse ne olur?’’ ve ‘’Bel kayması tehlikeli mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul bel kayması tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Fatih Han Bölükbaşı ile iletişime geçebilirsiniz.

Bel Kayması Nedir?

Bel kayması, omurgayı meydana getiren omur isimli kemiklerin, altta veya üste yer alan kemiklere kıyasla, öne veya arkaya doğru kayması ile ortaya çıkan rahatsızlıktır. Halk arasında bel kayması olarak bilinen hastalık, tıp dilinde spondilolistezis olarak isimlendirilmektedir. Bu hastalık bel bölgesinde, bireyin günlük yaşamını ciddi ölçüde etkileyen ağrılara yol açabilir. Zamanında tedavi edilmediği takdirde bel kaymasına bağlı olarak omurilik kanal daralması gibi hastalıklar da ortaya çıkabilir. Bu hastalık hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Omurilik Kanal Daralması Tedavisi isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bel Kayması Neden Olur?

Bel kayması nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Doğuştan omurların çeşitli yapısal bozukluklara sahip olması ve bel kaymasına yatkın bir yapı edinmiş olmaları.
 • Zaman içerisinde tekrarlayan hareketlerin omurları yüksek miktarda zorlaması.
 • İlerleyen yaşa bağlı olarak dokularda meydana gelen yıpranma.
 • Fiziksel travma sonucu dokuların yapısında hasar ve bozulma meydana gelmesi.

Bel kaymasının nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

Bel Kayması Belirtileri Nelerdir?

Bel kayması belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Omurga civarında ağrı ve hassasiyet oluşması.
 • Şiddetli bel ağrıları. Bazı durumlarda bu ağrı farklı bölgelere de yayılabilir.
 • Öne doğru eğilirken veya benzer aktiviteler sırasında bel bölgesinde ani ve şiddetli bir ağrı meydana gelmesi.
 • Bacaklarda güçsüzlük.
 • Bacak ağrısı.
 • Sırt bölgesinde gerginlik hissi.
 • Ayaklarda karıncalanma hissi.

Bel kayması belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

Bel Kayması Nasıl Anlaşılır?

Bel kayması çeşitli belirtilere neden olmaktadır. Bu belirtiler arasında bel hareketlerinin sınırlanması, şiddetli bel ağrıları ve bacaklarda hissizlik gibi şikayetler yer alır. Ancak yalnızca bu şikayetlere bakarak bel kayması teşhisi koymak mümkün değildir. Çünkü bu belirtiler farklı omurga veya iskelet sistemi hastalıkları sonucu da ortaya çıkabilmektedirler. Dolayısıyla doktor, bel kaymasından şüpheleniyorsa kesin teşhisi koyabilmek için çeşitli tanılama uygulamalarına başvurur. Bu uygulamalar arasında röntgen çekimleri, MR çekimleri ve BT çekimleri yer almaktadır.

Bel Kayması Düzelir Mi?

Bel kayması, hafif vakalarda korse kullanımı, fizik tedavi uygulamaları ve birtakım yaşam tarzı değişimleri ile düzeltilebilmektedir. Ancak bunların yeterli gelmediği durumlarda bel kaymasının düzeltilebilmesi ve hastanın yaşam kalitesinin arttırılabilmesi için cerrahi tedaviler gibi daha gelişmiş uygulamalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Bel Kayması Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmeyen bel kayması rahatsızlığı bireyin yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürür. Birey öne doğru eğilmekte zorlanabilir. Bacaklarında ve bel çevresinde ciddi ağrılar deneyimleyebilir. Bunlar genel olarak bireyin günlük yaşamını önemli şekilde etkileyen belirtilerdir.

Bel Kayması Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bel kayması tedavisinin süresi, tedavinin hangi yöntemle yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. Bel kaymasının ameliyatsız tedavisi sırasında ilaç uygulamalarına ve fizik tedavi uygulamalarına başvurulabilir. Bu tedaviler genellikle uzun bir süre devam ederler ve hasta bu tedavilerden kısıtlı bir dönüş alır. Cerrahi tedaviler ise çok daha hızlı sonuçlanırlar. 

Bel Kayması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel kayması tedavisi, bel kaymasının şiddetine ve bu rahatsızlığa eşlik eden ikincil hastalıklara göre farklı şekillerde tedavi edilebilir. Daha hafif vakalar genellikle hastalığın ilerlemesini önlemek ve bireyin günlük yaşamını kolaylaştırmak adına, çeşitli fizik tedavi işlemleri ve korse kullanımı ile yapılır. İlerleyen vakalarda, özellikle de hastalığa omurilik kanal sıkışması veya bel fıtığı gibi ikincil rahatsızlıklar da eşlik ediyorsa cerrahi tedaviye başvurulabilir. Bel kayması ameliyatı olarak bilinen bu tedavi anestezi altında gerçekleştirilir, böylece hastalar ameliyat sırasında ağrı hissetmezler.

İstanbul Bel Kayması Tedavisi Fiyatları

İstanbul bel kayması tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Fatih Han Bölükbaşı ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button