Gamma Knife Tedavisi İstanbul

Gamma kine tedavisi İstanbul, başta beyin tümörleri olmak üzere çeşitli beyin hastalıklarının tedavisinde kullanılan, son derece gelişmiş bir tedavi uygulamasıdır. Beyin insan vücudundaki en hassas ve en önemli organlardan biridir. Barındırdığı özel hücreler ve bölümler yardımı ile yaşamsal faaliyetlerin düzenlenmesinden duyu organlarından gelen sinyallerin işlenmesine, basit fiziksel hareketlerin gerçekleştirilmesinden bilincin oluşmasına kadar pek çok önemli görevden sorumludur. Beyinde gerek genetik etmenler gerekse de birtakım gelişimsel durumlar nedeniyle farklı hastalıklar gelişebilir. Bu hastalıklar arasında beyinde anormal damar oluşumları, tümörler ve benzer sorunlar yer almaktadır.

Bu sorunların tedavisi tarih boyunca, beynin son derece hassas bir organ olması nedeniyle görece zor ve riskli olmuştur. Ancak günümüzde gamma knife tedavisi gibi gelişmiş ve hassas tedaviler sayesinde bu gibi hastalıkları görece güvenli ve başarılı bir şekilde tedavi etmek mümkün olmaktadır. Yazımızın devamında ‘’Gamma knife tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Gamma knife tedavisi sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’, ‘’Gamma knife tedavisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Gamma knife tedavisinin riskleri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul gamma knife tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Fatih Han Bölükbaşı ile iletişime geçebilirsiniz.

Gamma Knife Tedavisi Nedir?

Gamma knife tedavisi, beyin ve sinir cerrahisinde kullanılan, klasik uygulamalara kıyasla çok daha güvenli ve avantajlı bir tedavi imkanı sunan yöntemdir. Gamma Knife, ‘’Gama ışını bıçağı.’’ anlamına gelmektedir. Bu tedavi sırasında özel yöntemlerle odaklanan gama ışınları, adeta görünmez bir bıçak gibi kullanılır ve böylece beyindeki anormal bölgelere, çevredeki sağlıklı dokulara zarar vermeden müdahale edilmiş olur. Gamma knife tedavisi sırasında herhangi bir şekilde kafa bölgesine veya beyne cerrahi kesi uygulanmaz. Özel bir ışın tedavisi yöntemi olan gamma knife tedavisi, gama ışınlarının, beyinde yer alan anormal bölgeye yönlendirilmesi ile yapılır. Böylece bahsi geçen dokular yaşamsal faaliyetlerini yitirirler.

Gamma Knife Tedavisi Neden Yapılır?

Gamma knife tedavisi, iyi huylu veya kötü huylu olabilen beyin tümörlerinin yok edilmesi amacıyla yapılmaktadır. Bu uygulama beyin tümörlerinin tedavisinde son derece önemli bir rol oynamaktadır. Gelişen teknoloji ve bilimsel atılımlar sayesinde yüksek enerjili gama ışınlarını farklı dokulara zarar vermeden direkt olarak beyinde yer alan tümörlere yönlendirmek mümkün olmaktadır. Bu da beyin tümörlerinin tedavisini önemli ölçüde kolaylaştırmaktadır.

Gamma Knife Tedavisi Kimlere Yapılır?

Gamma knife tedavisi yaptırmak isteyen bireyler detaylı bir incelemeden geçerler. Bu süreçte hastanın öyküsü dinlenir. Daha sonra ise çeşitli fiziksel muayeneler gerçekleştirilir. Aynı şekilde hastanın radyolojik bulguları değerlendirilir ve çeşitli görüntüleme teknikleri kullanılarak beyinde yer alan tümör incelenir. Böylece hastanın tedaviye uygunluğu detaylı olarak değerlendirilmiş olur.

Gamma Knife Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Gamma knife tedavisinin avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Girişimsel bir tedavi yöntemi değildir, yani kafa bölgesine veya beyne cerrahi kesiler uygulanması gerekmez.
  • Genel anestezi kullanımı gerektirmemektedir. Dolayısıyla genel anestezi için uygun olmayan hastalara yapılabilir. Genel anestezi gerektirmediği için çok daha risksizdir.
  • Tedavi sonrası iyileşme süreci son derece hızlıdır.
  • Tedavi sonrasında günlük yaşama dönülebilir.
  • Tedavi süreci hasta için oldukça konforludur.

Gamma knife tedavisinin avantajları bu şekilde sıralanabilir.

Gamma Knife Tedavisi Tehlikeli Mi?

Gamma knife tedavisi son derece güvenli bir uygulamadır. Bu uygulama, modern teknikler ve özel cihazlar kullanılarak, beyin ve sinir cerrahları tarafından yapılır. Gamma knife tedavisine bağlı ölüm riski yüz bin de birden bile daha azdır. Beyin tümörü tedavisinde kullanılan diğer yöntemler göz önünde bulundurulduğunda gamma knife tedavisinin oldukça güvenilir olduğunu anlamak mümkündür.

Gamma Knife Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Gamma knife tedavisi genellikle 1 ila 2 saat kadar sürmektedir. Gamma knife tedavisi süresi, müdahale edilen tümörün büyüklüğüne ve benzer kriterlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Gamma Knife Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gamma knife tedavisinin ilk aşamasında tedavinin hazırlık süreci yapılır. Bu süreçte hastanın başına, ışınların hedef bölgeye sorunsuz bir şekilde iletilmesini sağlayan ve baş hareketlerini kısıtlayan bir kask yerleştirilir. Daha sonra ise özel yöntemler kullanılarak hedef bölgeden görüntü alınır ve tedavinin diğer aşamalarına geçilir. Tedavi aşaması sırasında dozu doktor tarafından özel olarak ayarlanmış olan gama ışınları daha önceden belirlenmiş olan bölgelere iletilir ve tedavi sonlanır. Gamma knife tedavisi yaptıran kişiler genellikle aynı gün taburcu edilirler.

İstanbul Gamma Knife Tedavisi Fiyatları

İstanbul gamma knife tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Fatih Han Bölükbaşı ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button