Karpal Tünel Sendromu Tedavisi İstanbul

Karpal tünel sendromu tedavisi İstanbul, baş parmaktan itibaren ilk üç el parmağını kontrol eden sinirlerin ideal bir şekilde çalışabilmesi ve bu sinirler üzerine binen basıncın ideal seviyelere indirilebilmesi amacıyla yapılan, özel bir tedavidir. İnsan vücudundaki tüm uzuvlar, beyin ile irtibat içerisinde olan sinir hücreleri ve sinir demetleri tarafından kontrol edilir. Eller ve parmaklar için de durum böyledir. El bileği ile avucun birleştiği bölgede karpal tünel olarak bilinen ve bağ dokudan oluşan özel bir bölme bulunur. Bu bölmenin içerisinden median sinir isimli önemli bir sinir dokusu geçer. Bu sinir dokusu baş parmağı, işaret parmağını ve orta parmağı kontrol eder.

Median sinirin içerisinde bulunduğu karpal tünel bir nedenden daralır ve bu tünel üzerinde baskı oluşursa median sinir ideal bir şekilde çalışamaz. Hasta buna bağlı olarak elinde uyuşma, ağrı ve güçsüzlük gibi şikayetler deneyimlemeye başlar. Karpal tünel sendromu olarak bilinen bu rahatsızlık bireyin günlük yaşamını olumsuz bir biçimde etkileyebilir. Yazımızın devamında ‘’Karpal tünel sendromu tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Karpal tünel sendromu tedavi edilmezse ne olur?’’, ‘’Karpal tünel sendromu tedavisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Karpal tünel sendromu belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul karpal tünel sendromu tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Fatih Han Bölükbaşı ile iletişime geçebilirsiniz.

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendromu ellerden birinin veya her ikisinin birden, üç parmağını etkileyen, bireyin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilen, ilerleyici bir hastalıktır. El bileği ile avuç içinin birleşim bölgesinde, bağ dokudan oluşan bir kanal yer alır. Karpal tünel olarak isimlendirilen bu bölgeden, median sinir geçer. Karpal tünel bölgesinde basınç artışı meydana gelmesi ile birlikte median sinir, bu basınçtan etkilenir. Buna bağlı olarak da karpal tünel sendromu ortaya çıkar. Karpal tünel sendromu bireyin özellikle de alkol bağımlılarında ve şeker hastalarında daha sık görülmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Neden Olur?

Karpal tünel sendromu şu gibi nedenlerden ortaya çıkabilir:

  • Elin pozisyonu ve sürekli tekrarlayan bazı hareketler karpal tünel sendromuna yol açabilir.
  • El bileği ve çevresinde meydana gelen fiziksel travmalar (mesela kırıklar) sonrasında bölgede basınç artışı ortaya çıkabilir, bu da karpal tünel sendromuna yol açabilir.
  • Karpal tünel civarında meydana gelen enfeksiyonlar.
  • Karpal tüneli meydana getiren dokularda kalınlaşma.

Karpal tünel sendromu nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Karpal tünel sendromu belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Avuçlarda yanma hissi.
  • Parmaklarda karıncalanma.
  • Ellerde zayıflama.
  • Cisimleri kavramakta güçlük çekmek.
  • Ellerden kola doğru yayılan karıncalanma hissi.
  • Parmakları, bilek bölgesini ve kolu etkileyen ağrı hissi.

Karpal tünel sendromu belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

Karpal Tünel Sendromu İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Karpal tünel sendromunun tedavisi için bir beyin ve sinir cerrahisi uzmanı, sinir hastalıkları uzmanı veya ortopedi uzmanı ile görüşülebilir. Böylece karpal tünel sendromunun nedenleri araştırılabilir ve bu nedenlere yönelik, etkili bir tedavi süreci planlanabilir.

Karpal Tünel Sendromu Tehlikeli Mi?

Karpal tünel sendromu hayati tehlike oluşturacak kadar tehlikeli bir hastalık değildir. Bununla birlikte uzun süre boyunca tedavi edilmez ve ilerlemesine izin verilirse parmaklarda hissizlik ve işlev kaybı gibi ciddi sorunlar görülebilir. Bu yüzden karpal tünel sendromu tedavisi aksatılmamalıdır.

Karpal Tünel Sendromu Kendiliğinden Geçer Mi?

Karpal tünel sendromu bazı kişilerde geçici bir rahatsızlık olarak ortaya çıkar. Mesela hormonal değişimler yaşayan bireylerde veya gebelerde geçici süreliğine karpal tünel sendromu ortaya çıkabilir. 

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Karpal tünel sendromu tedavisinin süresi, tedavinin hangi uygulama ile yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. Cerrahi tedavi genellikle 15 ila 30 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Medikal tedavi ise hastalığın şiddetine göre haftalarca sürebilir.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karpal tünel sendromu tedavisi genel olarak iki farklı şekilde yapılabilir. Bunlardan ilki medikal tedavi, diğeri ise cerrahi tedavidir. Medikal tedavi özel egzersizler, ağızdan ilaç alımı ve krem uygulamaları ile yapılır. Cerrahi tedavi ise lokal anestezi altında yapılan, özel cerrahi tekniklerle gerçekleştirilir. Bu operasyon sırasında sinirin üstündeki bant kesilerek sinir üzerinde meydana gelen anormal basınç ortadan kaldırılır. Böylece hastanın şikayetleri son bulur.

İstanbul Karpal Tünel Sendromu Tedavisi Fiyatları

İstanbul karpal tünel sendromu tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Fatih Han Bölükbaşı ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button