Ulnar Oluk Sendromu Tedavisi İstanbul

Ulnar oluk sendromu tedavisi İstanbul, dirsek bölgesinden geçen ulnar sinir isimli sinir demetinin sıkışması ile karakterize olan rahatsızlığı tedavi etmek ve bireyin şikayetlerini sonlandırmak amacıyla yapılan tedavi uygulamasıdır. Kollar ve bacaklar gibi uzuvlar, omurilik ve beyin ile direkt olarak bağlantısı olan, özel sinir demetleri barındırırlar. Bu sinir demetleri sayesinde uzuvlarımızı kontrol edebilir ve dokunma gibi duyularımızı işlevsel bir şekilde kullanabiliriz. Ulnar sinir olarak bilinen sinir demeti, dirseğin iç tarafından ele kadar uzanmaktadır. Bu sinir demeti sayesinde kol ve el hareketlerini gerçekleştirmemiz mümkün olmaktadır. Ancak bazı kişilerde, çeşitli nedenlerden bu sinirlerin üzerinde basınç meydana gelebilmektedir.

Ulnar oluk sendromu olarak bilinen bu rahatsızlık parmaklarda, elde ve kolda uyuşma gibi sorunlara neden olmaktadır. Bahsi geçen uzuvlarda güçsüzlük meydana gelmesi ve ağrı ortaya çıkması da ulnar oluk sendromunun yaygın belirtilerindendir. Yazımızın devamında ‘’Ulnar oluk sendromu tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Ulnar oluk sendromu belirtileri nelerdir?’’, ‘’Ulnar oluk sendromu tedavi edilmezse ne olur?’’ ve ‘’Ulnar oluk sendromu için hangi doktora gidilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul ulnar oluk sendromu tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Fatih Han Bölükbaşı ile iletişime geçebilirsiniz.

Ulnar Oluk Sendromu Nedir?

Ulnar oluk sendromu, dirseğin iç tarafından geçen ulnar sinirin sıkışması ve buna bağlı olarak bireyin parmaklarda uyuşma gibi belirtiler deneyimlemesi ile karakterize olan bir rahatsızlıktır. Bahsi geçen uyuşma ellerde, dirsek bölgesinde ve kolun farklı bölgelerinde de hissedilebilir. Ulnar oluk sendromuna sahip olan bireylerin günlük yaşamları, bu rahatsızlıktan ciddi ölçüde etkilenebilir. Özellikle elleri ile çalışan bireyler ulnar oluk sendromu sebebiyle sorumluluklarını yerine getirmekte zorlanabilir, çalışırken ciddi karıncalanma ve ağrı sorunları deneyimleyebilirler. Bu yüzden ulnar oluk sendromuna sahip olan bireylere, yaşam kalitelerinin yeniden arttırılabilmesi için alanında uzman bir doktor ile görüşmeleri tavsiye edilir.

Ulnar Oluk Sendromu Neden Olur?

Ulnar oluk sendromu nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Ulnar sinire zarar veren bazı hareketlerin düzenli olarak tekrarlaması.
  • Dirsek bölgesine aşırı baskı uygulanması.
  • Romatoid artirit gibi eklem hastalıkları.
  • Hormon değişimleri ve hormon bozukluğu.
  • Dirsek bölgesi kırıkları.
  • Kol çıkıkları ve benzer yaralanmalar.

Ulnar oluk sendromu nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

Ulnar Oluk Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Ulnar oluk sendromu belirtileri ve bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ulnar oluk nedeniyle ortaya çıkan şikayetler genellikle serçe parmakta ve yüzük parmağında görülür. Bu şikayetler arasında uyuşma ve karıncalanma yer alır. Bu uyuşma dirsek bölgesinde de görülebilir. Aynı şekilde bu belirtilere ağrı gibi şikayetler de eşlik edebilir.

Dirsekte Sinir Sıkışmasına Ne İyi Gelir?

Dirsekte sinir sıkışması veya ulnar oluk sendromu olarak bilinen rahatsızlık, farklı tedavi uygulamaları ile ortadan kaldırılabilir. Bu uygulamalar arasında çeşitli fizik tedavi işlemleri, ilaç tedavileri ve cerrahi tedaviler yer alır. Ancak ulnar oluk sendromunu ‘’alternatif tedaviler’’ veya bitkisel tedaviler ile ortadan kaldırmak mümkün değildir. Bu yüzden bahsi geçen hastalıktan ve bu hastalığın yol açtığı şikayetlerden kurtulmak isteyen bireylere alanında uzman bir tıp doktoru ile görüşmeleri tavsiye edilir.

Dirsekte Sinir Sıkışması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Dirsekte sinir sıkışması için bir beyin ve sinir cerrahisi uzmanı ile görüşülmelidir. Böylece hastalık kesin olarak teşhis edilebilir, hastalığa yol açmış olabilecek etmenler değerlendirilebilir ve sahip olduğunuz şikayetlere yönelik, özel tedavi planlamaları yapılabilir.

Ulnar Oluk Sendromu Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ulnar oluğun medikal tedavisi uzun süreli bir uygulamadır ve genelde haftalar boyuna devam etmektedir. Bu tedavi genellikle hastanın deneyimlediği belirtileri hafifletmek amacıyla yapılmaktadır. Cerrahi tedavi ise çok daha kısa bir uygulamadır, 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. Üstelik cerrahi tedavi ulnar oluk sendromuna kesin bir çözüm sunmaktadır.

Ulnar Oluk Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ulnar oluk sendromu farklı şekillerde tedavi edilebilir. Bu tedaviler arasında en etkili olanlarından biri de cerrahi tedavidir. Cerrahi tedavi lokal anestezi altında, ağrısız bir şekilde yapılmaktadır. 15 dakika içerisinde tamamlanan bu uygulama sırasında cerrah, ulnar sinirin üzerinde basınç oluşturan faktörleri ortadan kaldırmaktadır. Böylece ulnar oluk sendromu başarı ile tedavi edilmektedir.

İstanbul Ulnar Oluk Sendromu Tedavisi Fiyatları

İstanbul ulnar oluk sendromu tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Fatih Han Bölükbaşı ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button