Omurga Kırıkları Tedavisi İstanbul

Omurga kırıkları tedavisi İstanbul, omurgayı meydana getiren omurlardan birinde veya birden fazlasına meydana gelen fiziksel hasarı gidermek, omurganın yeniden sağlıklı ve bütünlüklü bir yapıya kavuşmasını sağlamak amacıyla yapılan tedavidir. Omurga hem kas ve iskelet sistemi için hem de sinir sistemi için son derece önemlidir. Bedenin ideal bir postüre sahip olmasını sağlayan bu organ aynı zamanda çok önemli sinir demetleri barındırmaktadır. Bu sinir demetleri sayesinde beyin ile uzuvlar ve organlar arasında iletişim kurulması mümkün olur. Eğer omurgayı meydana getiren omur isimli kemikler, herhangi bir neden sonucu zarar görür ve kırılırsa hasta son derece ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilir.

Bunlar arasında kısmi felç, şiddetli bel ve boyun ağrıları, hissizlik ve boşaltım sistemi sorunları yer almaktadır. Bu yüzden omurga kırıklarından şüphelenen ve bahsi geçen belirtileri deneyimleyen bireyler mutlaka, en yakın zamanda bir beyin ve sinir cerrahı ile görüşmelidirler. Yazımızın devamında ‘’Omurga kırığı tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Omurga kırığı tedavi edilmezse ne olur?’’, ‘’Omurga kırığı tedavisi nasıl yapılır?’’ ve ‘’Omurga kırığı teşhisi nasıl olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul omurga kırığı tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Fatih Han Bölükbaşı ile iletişime geçebilirsiniz.

Omurga Kırığı Nedir?

Omurga kırığı, omur ismi verilen omurga kemiklerinin birinde veya birden fazlasında meydana gelen, şiddetli fiziksel hasardır. Omurga kırıkları son derece tehlikeli ve ciddi bir sağlık sorunudur. Kırığın şiddetine, kırılan omur sayısına ve kırılan omurların konumuna göre birey ciddi şikayetler deneyimleyebilir. Bu şikayetler arasında şiddetli boyun ve bel ağrıları, çeşitli uzuvlarda his kaybı ve hatta felç kalma gibi sorunlar yer alır. Omurga kırığı tedavisi, omurlarda meydana gelen kırık sayısına ve omur kırığının şiddetine göre farklı şekillerde tedavi edilebilir. Doktorunuz bu tedavi sürecini tamamen size özel olarak planlayacaktır.

Omurga Kırığı Neden Olur?

Omurga kırığı pek çok farklı nedenden meydana gelebilir. Ancak bu nedenlerin başında fiziksel travma gelmektedir. Omurga bölgesinde şiddetli fiziksel travmaya yol açacak trafik kazaları, yüksekten düşme ve benzer etmenler omurga kırıklarına neden olabilir. Aynı şekilde kavgalar veya fiziksel şiddet gibi durumlar da omurgada kırıklar meydana gelmesi ile sonuçlanabilir.

Omurga Kırığı Belirtileri Nelerdir?

Omurga kırığı belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Sırt bölgesinde şiddetli ağrı.
  • Boyun bölgesinde ağrı hissi.
  • Halsizlik ve yorgunluk.
  • Sindirim sistemi ve bağırsak hareketleri ile ilgili sorunlar.
  • Boşaltım sistemi ile ilgili idrar kaçırma gibi sorunlar.
  • Felç geçirmek.
  • Kollarda ve bacaklarda hareket kısıtlılığı meydana gelmesi.
  • Çeşitli uzuvlarda kas spazmı ve uyuşukluk hissi.

Omurga kırığı belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Bahsi geçen belirtilerin şiddeti, omurgadaki kırığın şiddetine ve kırığın bölgedeki sinirleri ne kadar etkilediğine göre değişebilir.

Omurga Kırığı Nasıl Anlaşılır?

Omurga kırığı, hastanın kendi tarafından kesin bir şekilde teşhis edilemez. Fiziksel travma sonucu meydana gelen bazı kas hasarları omurga kırığını andıran belirtilere neden olabilir. Aynı şekilde hasta bahsi geçen farklı yaralanmaları omurga kırığı ile karıştırabilir. Bu yüzden kesin teşhis için bir beyin ve sinir cerrahına danışmak çok önemlidir. Bu süreçte doktor teşhisi gerçekleştirebilmek için çeşitli radyoloji bulgularını değerlendirir. Röntgen çekimi, MR ve BT çekimi gibi gelişmiş görüntüleme tekniklerine başvurulabilir.

Omurga Kırığı Tehlikeli Mi?

Omurga kırığı son derece tehlikeli bir yaralanmadır. Omurga kırığı sırasında, parçalanan kemikler bölgedeki sinir dokularına ciddi ölçüde zarar verebilir. Bu da geri dönüşü olmayan sinir hasarlarına ve dolayısıyla da çeşitli doku ve organlarda işlev kaybına neden olabilir. Bu yüzden omurga kırığından şüphelenen hastalar bir an önce bir beyin ve sinir cerrahı ile görüşmelidirler. Böylece bireyin hareket etmesine ve benzer süreçlere bağlı gelişen ikincil hasarlar önlenebilir ve bir an önce tedavi uygulamalarına başlanabilir.

Omurga Kırığı İyileşir Mi?

Hafif kırıklar çoğu zaman korse kullanımı, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları gibi işlemlerle iyileşebilir. Ancak ciddi kırıklarda cerrahi tedavi gerekebilir.

Omurga Kırığı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Omurga kırığı tedavisinin süresi, tedavinin detaylarına ve kırığın şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Medikal uygulamalar genellikle uzun soluklu tedavilerdir ve haftalarca devam edebilirler. Cerrahi tedaviler ise genelde 1 saat içerisinde tamamlanmış olurlar.

Omurga Kırığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Omurga kırığı tedavisini genel olarak iki farklı kategoride incelemek mümkündür. Bunlardan ilki medikal tedaviler, diğeri ise cerrahi tedavilerdir. Medikal tedaviler özel korselerle veya fizik tedavi uygulamaları ile yapılabilir. Sürece, hastanın şikayetlerini azaltmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için reçete edilen ilaçlar da eşlik edebilir. Cerrahi tedavi ise anestezi altında, ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir. Bu tedavi sırasında doktor, özel cerrahi teknikler ve gelişmiş cihazlar kullanarak, yüksek bir hassasiyet ile omurga dokularını onarır.

İstanbul Omurga Kırığı Tedavisi Fiyatları

İstanbul omurga kırığı tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Fatih Han Bölükbaşı ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button