Peroneal Sinir Sıkışması Tedavisi İstanbul

Peroneal sinir sıkışması tedavisi İstanbul, diz bölgesindeki peroneal sinirin sıkışması ile ortaya çıkan klinik tabloyu ortadan kaldırmak ve hastanın yaşam kalitesini arttırmak amacıyla yapılan tedavidir. İnsan vücudunda yer alan tüm uzuvlar, beyin ve merkezi sinir sistemi ile, sinir demetleri sayesinde bağlıdır. Bu sinir demetlerinden, uzuvların bilinçli bir şekilde kontrol edilmesini sağlayan sinir sinyalleri geçer.  Peroneal sinir de bu sinirlerden biridir. Peroneal sinirin, dizin dış bölgesinde sıkışması ve anormal bir basınca maruz kalması sonucu peroneal sinir sıkışması sorunu meydana gelmektedir. Bu rahatsızlık bacağın çeşitli bölgelerinde his kaybı ve güçsüzlük gibi sorunlara neden olabilir.

Birey buna bağlı olarak günlük aktivitelerini gerçekleştirmekte zorlanabilir. Hatta bazı bireylerde peroneal sinir sıkışmasına bağlı olarak bölgede felç durumu gözlenebilir. Peroneal sinir sıkışması, günümüzde, kişiye özel planlanan tedaviler ile ortadan kaldırılabilir ve bireyin yaşam kalitesi yeniden arttırılabilir. Yazımızın devamında ‘’Peroneal sinir sıkışması için hangi doktora gidilmelidir?’’, ‘’Peroneal sinir sıkışması belirtileri nelerdir’’, ‘’Peroneal sinir sıkışması tedavi edilmezse ne olur?’’ ve ‘’Peroneal sinir sıkışması tedavisi ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul peroneal sinir sıkışması tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Fatih Han Bölükbaşı ile iletişime geçebilirsiniz.

Peroneal Sinir Sıkışması Nedir?

Peroneal sinir sıkışması, peroneal sinirin diz bölgesinde sıkışması ile karakterize olan, ayaklarda ve bacaklarda uyuşma gibi şikayetlere neden olan bir hastalıktır. Bu hastalık halk arasında peroneal sinir tuzaklanması ismiyle de bilinmektedir. Peroneal sinir sıkışması tek bir bacakta veya her iki bacakta birden görülebilir. Bu hastalık nedeniyle ortaya çıkan belirtiler bireyin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir, çalışma hayatıyla ilgili sorunlara neden olabilir ve hatta bireyin yürümek gibi basit fiziksel aktiviteler sırasında bile zorlanmasına yol açabilir. Bu yüzden peroneal sinir sıkışması tedavisinin aksatılmaması tavsiye edilir.

Peroneal Sinir Sıkışması Neden Olur?

Peroneal sinir sıkışması nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Diz ameliyatlarının bir sonucu olarak.
 • Bacak ortezi gibi araçların uzun süreli kullanımı.
 • Bacağın uzun süre boyunca alçıda kalmış olması.
 • Bacağı saran, yüksek botların kullanılması.
 • Sıkı çoraplar giymek veya iki kat çorap giymek.
 • Bacak bacak üstüne atma pozisyonunda uzun süre oturmak.

Peroneal sinir sıkışması bahsi geçen nedenler sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bazı durumlarda bu nedenlerden birden fazlası peroneal sinir sıkışmasına yol açabilmektedir.

Peroneal Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir?

Peroneal sinir sıkışması belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Ayaklarda güçsüzlük.
 • Yürürken ayak bir şeye takılmış gibi hissetmek.
 • Ayak sürümek.
 • Ayak sırtında uyuşma ve karıncalanma hissi.
 • Bacağın ön yan yüzünü etkileyen uyuşma ve karıncalanma hissi.
 • Ayak ve bacak bölgesinde ağrı hissi.

Peroneal sinir sıkışması belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

Peroneal Sinir Sıkışması Tehlikeli Mi?

Peroneal sinir sıkışması genel olarak tehlikeli bir hastalık değildir. Ancak bireyin günlük yaşamını ciddi ölçüde olumsuz etkileyebilir. Bireyler bu hastalık nedeniyle merdiven çıkma, ağırlık kaldırma ve yürüme gibi aktiviteler sırasında zorlanabilirler. Peroneal sinir sıkışmasına bağlı ortaya çıkan şikayetler zaman içerisinde şiddetlenebilir.

Peroneal Sinir Sıkışması Nasıl Geçer?

Peroneal sinir sıkışması bazı durumlarda kendiliğinden geçebilir. Bununla birlikte şikayetler uzun süredir devam ediyorsa ve bireyin günlük yaşamı hastalıktan ciddi ölçüde etkileniyorsa mutlaka bir doktor ile görüşülmelidir.

Peroneal Sinir Sıkışması İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Peroneal sinir sıkışması tedavisi için bir beyin ve sinir cerrahisi doktoru ile görüşülmelidir. Böylece hastalık kesin olarak teşhis edilebilir ve neden ortaya çıktığı değerlendirilebilir. Daha sonra ise bu değerlendirme sonucunda, bireyin ihtiyaçlarına ve taleplerine özel bir tedavi planlaması hazırlanabilir.

Peroneal Sinir Sıkışması Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Peroneal sinir sıkışması tedavisi farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. Cerrahi teknikler ile yapılan tedavi genellikle 1 saat kadar sürmektedir. Doktorunuz peroneal sinir sıkışması ameliyatının süresi hakkında sizi ameliyat öncesinde bilgilendirecektir.

Peroneal Sinir Sıkışması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Peroneal sinir sıkışması medikal uygulamalarla veya cerrahi tedavi ile ortadan kaldırılabilir. Cerrahi tedavide hastanın bacak bölgesine lokal anestezi uygulanır. Daha sonra ise özel cerrahi teknikler kullanılarak sıkışan ve basınca maruz kalan peroneal sinir gevşetilir. Ameliyat tamamlandıktan sonra pansuman işlemleri yapılır ve hasta genellikle aynı gün taburcu edilir.

İstanbul Peroneal Sinir Sıkışması Tedavisi Fiyatları

İstanbul peroneal sinir sıkışması tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Fatih Han Bölükbaşı ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button